Fižol Breginjc (laški oz. turški fižol)
Phaseolus coccinea
Laški fižol, ki naredi zelo debelo zrnje bele barve. Ko je stročje mlado, je zelo mesnato in primerno za uživanje. Ko pa začne zoreti, ni več primerno za uživanje, saj so stroki oleseneli in običajno tudi malo kosmati. Kosmato je tudi listje, zato je ta fižol primeren za področja, kjer so problematičen škodljivec srne - tega fižola namreč ne napadajo toliko, kot običajnega.
Fižol Breginjc je vpisan v slovensko sortno listo od decembra 2014, vzdrževalec je Amarant. Sorta se je prenašala iz generacij v generacije na slovenskih kmetijah, predvsem v severozahodnem delu Slovenije (Breginjski kot).
Visok fižol sadimo k opori v obliki visoke palice (prekle) ali vrvice/žice. K vsaki opori lahko damo več semen – število je odvisno od moči opore – k vrvici damo do 3 semena, k palici lahko damo do 6 semen. Za oporo lahko uporabimo tudi visoko koruzo (Trdinko) ali visoke sončnice.
Fižol za zrnje lahko obdelujemo in obiramo na dan za cvet ali plod, glede na setveni priročnik. Če želimo sveže zrnje, ga obiramo na dan za cvet in s tem spodbujamo novo cvetenje, zato imamo na rastlini vedno znova nov pridelek. Če pa želimo suho zrnje, ga obiramo na dan za plod, s tem spodbujamo zorenje in pa rastlina v tem primeru tvori debelo zrnje. Na dan za list pa sploh odsvetujemo kakršnokoli obiranje ali obdelavo fižola, saj s tem pospešujemo razvoj glivic, kar se kasneje izkaže v obliki bolezni.